Kontakta oss

Stockholm Business Region AB

Stockholm Business Region har till uppgift att utveckla och marknadsföra Stockholm som etablerings- och besöksort. Målet är att göra Stockholm till Europas ledande hållbara tillväxtregion.

Ledning

Staffan Ingvarsson

Staffan Ingvarsson

VD

E-mail: staffan.ingvarsson@stockholm.se

Hans Aspgren

Hans Aspgren

Stabschef

Phone: +46 (0) 8 508 28 025

Mobile: +46 (0) 70 47 28 025

E-mail: hans.aspgren@stockholm.se

Cilla_Lundqvist__5R3A6177.jpg

Cilla Lundqvist

VD-sekreterare / registrator

Phone: +46 (0)8-508 280 38

Mobile: +46 (0)70-472 80 38

E-mail: cilla.lundqvist@stockholm.se

Christina Grönskog.png

Christina Grönskog

Informationschef

Phone: +46 (0)8-508 280 18

Mobile: +46 (0)70-472 80 18

E-mail: christina.gronskog@stockholm.se

Cecilia-2.png

Cecilia Bokedal

Huvudprojektledare, Digital

Phone: +46 (0)8-508 285 15

Mobile: +46 (0)76-122 85 15

E-mail: cecilia.bokedal@stockholm.se

Administration

Erica Grunênewald.png

Erica Grünewald

Administrativ chef

Phone: +46 (0)8-508 280 44

Mobile: +46 (0)70-472 80 44

E-mail: erica.grunewald@stockholm.se

Mattias Rindberg.png

Mattias Rindberg

Strategi & Utveckling, Dataskyddsombud

Phone: +46 (0)8-508 285 90

Mobile: +46 (0)73-097 85 90

E-mail: mattias.rindberg@stockholm.se

Hassan Shaban.png

Hassan Shaban

Vaktmästare

Phone: +46 (0)8-508 280 14

Mobile: +46 (0)76-122 80 14

E-mail: hassan.shaban@stockholm.se

Lotta Åhlander

Lotta Åhlander

Redovisningsekonom

Phone: +46 (0) 8 508 28 015

Mobile: +46 (0) 76 12 28 015

E-mail: lotta.ahlander@stockholm.se

Invest Stockholm Business Region AB

Invest Stockholm arbetar för att Stockholm ska erbjuda bästa möjliga förutsättningar för befintliga företag att växa och för nya företag att starta och etablera sig i Stockholm.

Ledning

Hans Aspgren2.jpg

Hans Aspgren

Tf VD

Phone: +46 (0) 8 508 28 025

Mobile: +46 (0) 70 47 28 025

E-mail: hans.aspgren@stockholm.se

Anna_Gissler.jpg

Anna Gissler

VD (föräldraledig)

Phone: +46 (0)8-508 280 51

Mobile: +46 (0)70-472 80 51

E-mail: anna.gissler@stockholm.se

Susanne_Kerem__5R3A2877.jpg

Susanne Kerem

Administrator

Phone: +46 (0)8-508 280 55

Mobile: +46 (0)70-472 80 55

E-mail: susanne.kerem@stockholm.se

Stab och kommunikation

Ulrika_A_R_5R3A5956.jpg

Ulrika Andersson Rosén

Controller och verksamhetsstrateg

Phone: +46 (0)8-508 280 78

Mobile: +46 (0)70-472 80 78

E-mail: ulrika.rosen@stockholm.se

Helen_Rapping.jpg

Helen Rapping

Digital kommunikation

Phone: +46 (0)8-508 280 40

Mobile: +46 (0)76-122 80 40

E-mail: helen.rapping@stockholm.se

Elisabeth bild.png

Elisabeth Sjögren

Huvudprojektledare Stockholm Business Alliance

Phone: +46 (0)8-508 280 64

Mobile: +46 (0)70-472 80 64

E-mail: elisabeth.sjogren@stockholm.se

Marie_Sundström.jpg

Marie Sundström

PR

Phone: +46 (0)8-508 280 50

Mobile: +46 (0)76-122 80 50

E-mail: marie.e.sundstrom@stockholm.se

Investeringar och etableringar

Erik_Kruger.jpg

Erik Krüger

Avdelningschef investeringar och etableringar

Phone: +46(0)8-508 280 87

Mobile: +46(0)70-472 80 87

E-mail: erik.kruger@stockholm.se

James_Butler.jpg

James Butler

Projektledare

Phone: +46 (0)8 508 280 57

Mobile: +46 (0)76 122 80 57

E-mail: james.butler@stockholm.se

Janey_Mehks.jpg

Janey Mehks

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 280 66

Mobile: +46 (0)70-472 80 66

E-mail: janey.mehks@stockholm.se

Jenny_Berthling.jpg

Jenny Berthling

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 28 008

Mobile: +46 (0)7047 28 008

E-mail: jenny.berthling@stockholm.se

Karin_Strassburg.jpg

Karin Strassburg

Projektledare

Phone: +46(0)8-508 28 083

Mobile: +46(0)70-47 28 083

E-mail: karin.strassburg@stockholm.se

Negar_Sabaghzadeh.jpg

Negar Sabaghzadeh

Projektledare

Phone: + 46 (0) 8 122 80 60

Mobile: +46 (0) 76 122 80 60

E-mail: negar.sabaghzadeh@stockholm.se

Sören_Pettersson.jpg

Sören Pettersson

Projektledare

Mobile: +46 (0) 70 828 68 34

E-mail: Soren.pettersson@stockholm.se

Ylva_H_Erlandsson__5R3A2986.jpg

Ylva Hultman-Erlandsson

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 280 65

Mobile: +46 (0)70-472 80 65

E-mail: ylva.hultman@stockholm.se

Näringsliv och utveckling

Julika_Lamberth__5R3A3915.jpg

Julika Lamberth

Avdelningschef näringsliv och utveckling

Phone: +46 (0)8-508 280 86

Mobile: +46 (0)76-122 80 86

E-mail: julika.lamberth@stockholm.se

Kerstin_von_Bergen_5R3A3425.jpg

Kerstin von Bergen

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 280 54

Mobile: +46 (0)70-472 80 54

E-mail: kerstin.von.bergen@stockholm.se

Veronica-Eriksson.png

Veronica Eriksson

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 280 62

Mobile: +46 (0)76-122 80 62

E-mail: veronica.eriksson@stockholm.se

Ariane.png

Ariane Bucquet Pousette

Projektledare

Phone: +46 (0) 8 508 280 61

Mobile: +46 (0) 76 122 80 61

E-mail: ariane.pousette@stockholm.se

Stefan_Frid.jpg

Stefan Frid

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 280 16

Mobile: +46 (0)70-472 80 16

E-mail: stefan.frid@stockholm.se

Abdo_G__5R3A6622.jpg

Abdo Goriya

Senior Advisor

Phone: +46 (0)8-508 280 53

Mobile: +46 (0)76-122 80 53

E-mail: abdo.goriya@stockholm.se

Erik.png

Erik Hellsing

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 280 56

Mobile: + 46 (0)76-122 80 56

E-mail: erik.hellsing@stockholm.se

Birgitta_Holmström.jpg

Birgitta Holmström

Phone: +46 (0)8 508 28070

Mobile: +46 (0)761 22 8070

E-mail: birgitta.holmstrom@stockholm.se

Kirsi_Kangas__5R3A2538.jpg

Kirsi Kangas

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 280 94

Mobile: +46 (0)70-472 80 94

E-mail: kirsi.kangas@stockholm.se

Irena_Lundberg__5R3A6031.jpg

Irena Lundberg

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 280 11

Mobile: +46 (0)70-472 80 11

E-mail: irena.lundberg@stockholm.se

Visit Stockholm AB

Visit Stockholm är Stockholm stads marknadsföringsbolag. Uppdraget är att utveckla och marknadsföra Stockholm som besöksort i samarbete med näringslivet i syfte att öka antalet kommersiella gästnätter.

Stab

Caroline_Strand_TQ0A0793_HD_web_1920px.png

Caroline Strand

VD

Phone: +46 (0)8-508 285 40

E-mail: caroline.strand@stockholm.se

Christine_Frederici.png

Christine Frederici

Ledningsgruppskoordinator

Phone: +46 (0)8-508 285 02

Mobile: +46 (0)73-088 85 02

E-mail: christine.frederici@stockholm.se

magnus_b.png

Magnus Hessbo

Projektledare Analys & Omvärld

Phone: +46 (0) 8 508 280 69

Mobile: +46 (0) 70 47 280 69

E-mail: magnus.hessbo@stockholm.se

Cecilia Österlind

Cecilia Österlind

Strateg

Phone: +46 (0)8-508 285 73

Mobile: +46 (0)76-122 8573

E-mail: cecilia.osterlind@stockholm.se

lotta.jpg

Lotta Andersson

Marknadschef

Phone: +46 (0)8-508 28 534

Mobile: +46 (0)730-83 85 34

E-mail: lotta.andersson@stockholm.se

nopic.jpg

Patrik Tengwall

Evenemangsstrateg

Phone: +46 (0) 8 508 285 70

Mobile: +46 (0) 76 12 285 70

E-mail: patrik.tengwall@stockholm.se

Värdskap & Platsutveckling

elin_k.png

Elin Karlsson

Avdelningschef Värdskap & Platsutveckling

Mobile: +46 (0) 76 122 8520

E-mail: elin.karlsson@stockholm.se

pelle.png

Pär Svensson

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 285 66

Mobile: +46 (0)76-122 85 66

E-mail: par.a.svensson@stockholm.se

annika.png

Annika Malhotra

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 285 55

Mobile: +46 (0)73-083 85 55

E-mail: annika.malhotra@stockholm.se

Erika L.png

Erika Lavil

Turistinformatör

Phone: +46 (0)8-508 285 08

E-mail: touristinfo@stockholm.se

Johnny.png

Johnny Andersson

Turistinformatör

Phone: +46 (0)8-508 285 08

E-mail: touristinfo@stockholm.se

Åsa L.png

Åsa Lundgren

Turistinformatör

Phone: +46 (0)8-508 28 508

E-mail: touristinfo@stockholm.se

Aron Abrahamsson

Aron Abrahamsson

Turistinformatör

Phone: 08-508 28 508 (Turistinformation)

Mobile: 076-801 85 18

E-mail: aron.abrahamsson@stockholm.se

Stina.png

Stina Bengtsson

Projektledare digital strategi (föräldraledig)

Phone: +46 (0) 8 508 285 75

Mobile: +46 (0) 76 122 85 75

E-mail: stina.bengtsson@stockholm.se

rosanna_a.png

Rosanna Andersson

Redaktör Sociala Medier

Phone: +46 (0)8-508 285 35

Mobile: +46 (0)73-083 85 35

E-mail: rosanna.andersson@stockholm.se

Oskar Scheller

Oskar Scheller

Redaktör Sociala Medier

Phone: +46 (0)8-508 285 37

Mobile: +46 (0)76-122 85 37

E-mail: oskar.scheller@stockholm.se

Tomas_Andersson.jpg

Tomas Andersson

Projektledare digital utveckling

Phone: +46 (0) 8 508 285 71

Mobile: +46 (0) 70 5428571

E-mail: tomas.andersson@stockholm.se

kasper_n.png

Kasper Nowakowski

Webbredaktör

Phone: +46 (0) 8-508 285 65

Mobile: +46 (0) 76-122 85 65

E-mail: kasper.nowakowski@stockholm.se

nopic.jpg

Petra Månsson

Projektledare Digital Strategi

Phone: +46 (0) 8 508 285 75

Mobile: +46 (0) 76 122 8575

E-mail: petra.mansson@stockholm.se

Position & Marknadsutveckling

Karin.png

Karin Mäntymäki

Avdelningschef Position & Marknadsutveckling

Phone: +46 (0) 8 508 285 60

Mobile: +46 (0) 76 122 85 60

Birgitta.png

Birgitta Palmér

Press Officer - Visit Stockholm

Phone: +46 (0)-8 508 285 05

Mobile: +46 (0)-73 097 85 31

E-mail: birgitta.palmer@stockholm.se

Jonas.png

Jonas Alvin

Projektledare

Phone: +46 (0) 8-508 28 532

Mobile: +46 (0) 73-083 85 32

E-mail: jonas.alvin@stockholm.se

Åsa K.png

Åsa Karlsson

Projektledare - evenemang

Phone: +46 (0)8-508 285 91

Mobile: +46 (0)730-81 85 91

E-mail: asa.b.karlsson@stockholm.se

Anna S.png

Anna Swalbring

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 285 68

Mobile: +46 (0)76-122 85 68

E-mail: anna.swalbring@stockholm.se

christian.png

Christian Bergström

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 28 557

Mobile: +46 (0)73-068 85 57

E-mail: christian.bergstrom@stockholm.se

ulrika.png

Ulrika Lööf

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 28 552

Mobile: +46 (0)730-83 85 52

E-mail: ulrika.loof@stockholm.se

johanna_a.png

Johanna Atterby

Marknadskoordinator

Phone: +46 (0)8-508 285 21

Mobile: +46 (0)73-068 85 21

E-mail: johanna.atterby@stockholm.se

marie.png

Marie Häggström

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 28 556

Mobile: +46 (0)730-83 85 31

E-mail: marie.haggstrom@stockholm.se

Marie_Östblom 400x400.jpg

Marie Östblom

Projektledare - Stockholms skärgård

Phone: +46 (0) 8 508 285 80

Mobile: +46 (0) 76 122 85 80

E-mail: marie.ostblom@stockholm.se

louise.png

Louise Nordenskjöld

Projektledare

Phone: +46 (0)8-508 285 53

Mobile: +46 (0)730-8385 53

E-mail: louise.nordenskjold@stockholm.se